İyi bir fotoğraf editörü bir çok efekt ve kompozisyon yapma gibi hizmetleriyle resimlerine harika bir görünüm verebilir. İşim gereği grafik oluşturmak için Inkscape, fotoğraf düzenlemede de ise Gimp programını kullanmayı tercih ediyorum. Sosyal medyada hızlıca düzenleyip paylaşmak için ise internet’de bu hizmeti veren siteler kullanışlı oluyor.

Bu makalemde sana yararlı olabilecek internet’de fotoğraf ve grafik hazırlama hizmeti veren dört siteyi anlatmak istiyorum.

Fotoğraflarının genel görünümünden memnunsan onları paylaşmadan önce biraz daha düzeltmek için bu sitelerden yaralanabilirsin. Önerdiğim bu sitelerde fotoğrafı kırpma, boyunu ayarlama, renklerini değiştirme, üstüne text yazma ve farklı kolajlar oluşturma vb. hizmetler sunuluyor. Üstelik bu siteler tasarımlarını sosyal ağda paylaşma hizmeti de veriyor.

 

Aşağıda siteleri ve adreslerini listeledim.

 

PicMonkey

 

PicMonkey grafik ve görüntüleri hızlı kolay düzenlemeyi sağlayan bir site. Ücretli yazılımlarda bulabileceğin efektleri bu sitede bir tıkla uygulaman mümkün. Hazır şablonlar ile sosyal medya paylaşımlarını daha renkli hale getirebilirsin.

Site adresi: https://www.picmonkey.com

 

Canva

 

Canva da harika çevrimiçi görüntü editörü. Oldukça geniş fotoğraf, grafik, template seçeneğine sahip. Kullanımı kolay hızlı tasarım yapmayı sağlıyor. Hazır grafik ve tasarımları çok güzel.

Site adresi: https://www.canva.com/

Canva’da yeni yıl kartı hazırlamak konulu videomu buradan izleyebilirsin.

 

 

 

Pixlr

 

Pixlr çevrimiçi bir fotoğraf düzenleme sitesi. Fotoğraf düzenleme programı kullananlar için kolayca kavranıp kullanılabilecek bir site. Pixlr Express seçeneği ile foroğrafları katmanlar halinde düzenlemeyi sağlıyor. Sitenin masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümü de var. Pixlr kullanımı kolay ve bir çok efekti barındıran fotoğraf editörü.

Site adresi: https://pixlr.com/

 

 

 

Fotor

 

Tek tıklamayla fotoğraf düzenleme penceresi açılıyor. Fotoğrafını yükleyip geniş efekt listesiyle düzenleme yapabiliyorsun. Hazır kartlar, posterler, sosyal medya şablonları gibi geniş tema seçeneği var.

Site adresi: https://www.fotor.com/

 

 

Bilgisayarında ücretsiz fotoğraf düzenleme programı arıyorsan sana Gimp’i öneriyorum.

Gimp

 

Yukarıda söz ettiğim sitelerden farklı olarak bilgisayarına indirip kullanabileceğin kapsamlı fotoğraf düzenleme programıdır.

  • Ücretli yazılımlar için rakip olabilecek ücretsiz fotoğraf editörü
  • Gelişmiş seçeneklerle dolu
  • Photoshop benzeri arayüze sahip
  • Hiçbir reklam veya sınırlama yok

Gimp en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme programıdır. Ücretli yazılımlarda bulabileceğin görüntü iyileştirme araçlarıyla doludur. Foroğraf düzenleme, görüntü kompozisasyonu, vb. bir çok görevi yapabilir. Çoklu dil desteğine sahip. Türkçe dil seçeneği var.

Fotoğraf düzenleme araçları, katmanları, maskeleri, eğrileri ve seviyeleri içerir. Fotoğrafta istemeyen bölümleri kolay silmeyi sağlayan kopyalama aracına sahiptir. Büyük bir eklenti kolleksiyonu var. Bir çok ücretsiz eklentiyi çalıştırabiliyor. Bazı photoshop eklentilerini de kullanıyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Windows, MacOS veya Linux sistemlerinde sorunsuz çalışabilir.

Diğer Gimp konulu makalelerim:

Fotoğrafta kırmızı göz rengini düzeltmek

Gimp nedir? nereden indirilir ve nasıl kullanılır?

Karanlık resmi aydınlatma ve parlaklık verme

Başlıkta kullandığım fotoğrafı Pixabay.com sitesinden aldım. Fotoğrafa bu linkten ulaşabilirsin: https://pixabay.com/en/adult-art-artist-camera-checking-1986108/

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.