Fotoğraflarda kırmızı gözler ne kadar can sıkıcıdır değil mi? Pozun dahil bir çok şey harika görünürken gözlerindeki kırmızılık her şeyi mahveder. Bu sorunu nasıl düzeltebilirsin onu anlatacağım.

Makalemde ve videoda kullandığım fotoğrafı Pixabay.com sitesinden aldım. Fotoğrafın linkini makalemin altında bulabilirsin.

Fotoğrafı indirip Gimp programına aktardım. Tools bölümündeki elips seçim aracını seçtim. Elips seçim aracının seçeneklerinden geçerli seçime ekle bölümünü seçtim. Kenarları yumuşat bölümünü tıklıyorum.  Yarıçapı beş olarak ayarladım. Sabit bölümünü aspect ratio olarak seçtim.

 

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra gözün kırmızı noktalı bölümüne oval çiziyorum. Diğer gözdeki kırmızı noktaya geçmek  için shift tuşuna basılı tutup ona da oval çiziyorum. İki gözdeki kırmızı noktaların seçimini bitirmiş oluyorum.

 

 

Daha sonra filters bölümünden enhance sekmesindeki kırmızı göz düzeltme seçeneğini tıklıyorum.

 

 

Kırmızı göz düzeltme başlıklı pencere açılıyor. Bu penceredeki eşik bölümünü sağa doğru kaydırıp istediğim renk değişimini elde ediyorum. Ok tuşuna basarak işlemi bitiriyorum. Gözlerdeki seçim çizgilerini kaldırmak için ise seçim bölümünden hiçbiri sekmesine tıklıyorum.

 

 

Gimp programında kırmızı gözü düzeltme seçeneğiyle bu işlem kolayca yapılıyor. Fotoğrafta kırmızı gözlü çıkmak gibi bir sorunun varsa bu yöntemle onu yok edebilirsin.

 

Kullandığım fotoğrafın linki:

https://pixabay.com/en/person-human-female-girl-face-1184729/

İligini çekebilecek diğer fotoğraf konulu makalelerim:

Göz rengini değiştirmek

Karanlık resmi aydınlatma ve parlaklık verme

Fotoğrafta renkleri canlandırma

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.