Smiley ikonları yüzlerce farklı örnekleriyle her gün kullandığımız araçlar. Resimde gördüğün ikonu nasıl çizebilirsin onu göstermek istiyorum.

Makalemi okuyarak ya da videoyu izleyerek nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

 

Çizime bir daire ile başlıyorum. Zemin rengini sarı, kenar çizgisini de daha koyu bir sarı olarak ayarlıyorum.

Dairenin bir kopyasını alıyor ve kenar çizgisini iptal ediyorum. Bu daire ile yüze hafif bir bombelik verecek bölümü yapacağım. Daireyi seçip yol sekmesinden nesneden yola diyorum.

Farklı bir renkte dikdörtgen çizip onu da nesneden yola diyerek vektörize ediyorum. İkinci daire ile birlikte dikdörtgeni seçip yol sekmesinden fark seçeneğini tıklıyorum. Böylece iki nesnenin birleştiği yerden daireyi kesmiş oluyorum.

Yarım kalan ikinci daireye renk geçişi veriyorum. Sıra gözleri yapmaya geliyor.

Ayrı bir alanda iki oval çizdim her ikisini de seçip nesneden yola diyerek vektörize yapıyorum. Terkar iki objeyi de seçip yol sekmesinden fark seçeneği ile kesiyorum. Bir gözün çizimi çıkıyor ortaya.

Göz rengini koyu kahverengi yapıp ikinci bir kopyasını alıyorum. Yan yana hizalayarak yüzün ortasına getiriyorum. Gerekli büyüklüğe gelinceye kadar büyütüyorum.

Ağzı yapmak için bir daire ve oval çiziyorum. Her iki nesneyi vektörize ediyor ve bir kopyaların daha alıyorum. Fark edebilmek için ovalin ikinci kopyasının rengini değiştirip onu biraz aşağı kaydırıyorum. Bir oval ile daireyi seçip yol / fark ile kesim işlemini yapıyorum. Aynı işlemi diğer oval ve daireye de uyguluyorum. Altdaki dairenin zeminin beyaz kenar çizgisini kahverengi olarak değiştiriyorum. Böylece ağzın çizimi bitiyor. Yüzün üstüne ağız çizimini alıyor ve büyüklüğünü ayarlıyorum.

 

Sıra geldi su damlasının çizimine. Aşağıdaki resimde damla çiziminin aşamalarını tek tek gösterdim. Önce daire çizip onu yarım olarak kestim. Kestiğim dairenin ortasına bir nokta ekledim. Noktayı üste doğru yükseltip sivri ucu yaptım. Yanlarda kalan noktaların keskinliğini yumuşatıp düzelttim. Damlaya renk geçişi verdim. Üstde açık mavi altda koyu mavi olarak. En son bir oval çizip ona blur efekti vererek su damlasının daha bir bombeli görünüm almasını sağladım.

Tüm damla çizimini gruplayıp küçülterek yüzün uygun bölümüne hizaladım. Yaptığım bu smiley çizimi en basit olanlarından bir örnek. Sende farklı bir smiley yüz çizimi denemesi yapabilirsin.

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.