Resmin bir parçasını kullanarak esnetme efektini nasıl verebilirsin? Makalemde ve videoda bunu adım adım göstererek anlatıyorum.

Kullandığım gül resmini ücretsiz resim veren Pexels.com adresinden aldım. Makalemi okuyabilir ya da videodan izleyerek öğrenebilirsin.

Gül resmini Gimp programına aktardım. Katmanlar bölümünde resmin üstüne sağ tuşla tıkladım. Burada görünür kanalı ekle seçeneğini işaretledim. Böylece resmin altının transparan olmasını sağladım.

Resme esnetme efekti vermek için onu iki parçaya ayırmam gerekiyor. Resmi ortadan ikiye ayıracak şekilde işaretledim. İşaretlediğim alan seçili iken seçim sekmesinden yüzdür seçeneğini tıkladım. Bu işlem resmi iki parçaya ayırıp ayrı bir katmana atmamı sağlıyor.

Daha sonra katmanlar bölümünde mouse’un sağ tuşu ile yeni katmana ekle diyorum. Böylece ikiye ayırdığım bölümü yeni katmana taşıyorum.

Resim aşağıdaki gibi bir görünümde olması gerekiyor.

 

Sıra resmin esneteceğim bölümünü yapmaya geldi. Katmanlardan birinde resmin küçük bir bölümünü seçiyorum. Gene seçili alan üzerinde sağ tuşla seçim sekmesinden yüzdür seçeneğini tıklıyorum. Kopyaladığım bu küçük alanı katmanlar bölümünde yeni katmana ekle diyorum. Esnetme yapacağım bölümü yeni bir katmana kopyalamış oluyorum.

Soldaki ölçeklendir düğmesini tıklıyorum. Ayırdığım iki parçanın arası kapanıncaya kadar resmi esnetiyorum. Bu katmanı katmanlar bölümünden en alta alıp işlemi sonlandırıyorum.

Gül resminin işlemden sonraki görünümü aşağıdaki şekilde oluyor.

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.