Videolarına ses efektlerini nasıl verebilirsin? Sesi kısıp çoğaltmak gibi bir sürü efekti nasıl kullanabilirsin? Bunları makalemde ve videoda sana öğretebilirim.

 

Kdenlive programının ses efektlerini efektler bölümündeki ses düğmesine tıklayıp listeleme yapabilirsin. Bu bölümde sadece ses dosyalarına verilecek efektler aşağıdaki gibi görünecektir.

 

Kısık sesli bir videonun sesi nasıl yükseltilir?

Programa aktardığın videoyu zaman tüneli bölümündeki video sekmesine almalısın. Videoyu seçip Ses düzeltmesi bölümünden Normalleştir efektini çift tıklamalısın. Efekt videoya uygulanınca özellikler bölümünde yapman gereken ayarlar görünecektir. O bölümden azami kazanım kısmından sesi yükseltebilirsin. Kazanç bölümü de sesin yükselmesinde katkı sağlamak için kullanılabilir.

Aşağıdaki resimde bu iki bölümü görebilirsin.

Kdenlive normalleştir efekti

Kdenlive normalleştir efekti ayarları

Videonun sesi bazı bölümlerinde nasıl yükseltilip alçaltılabilir?

Videoların bazı bölümlerinde sesi kısmak veya yükseltmek gibi hareketler yapman gerekebilir. Bunun için Ses efektleri bölümünden “Ses (anahtar kareleştirilebilir)” efektini çift tıklamalısın. Özellikler bölümünde anahtar noktaları dilediğin yerlerde ses dosyasına verip kazanç bölümünden azaltıp çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsin. Yukarıdaki videoyu izlersen bunu orada daha ayrıntılı anlatıyorum.

 

Videodan ses nasıl ayrılır?

Zaman tüneline aldığın videonun üstüne tıklayıp mouse’un sağ tuşundan açacağın pencerede Sesi ayır seçeneğini tıkla. Ses videodan ayrılacak ve ses katmanına geçecektir. Ama hala birbirleriyle grup olarak hareket edecektir. Bir kez daha sağ tuş ile tıklayıp Klipleri gruptan çıkar seçeneğine tıklamalısın. Böylece ses dosyası videodan tamamen ayrılacaktır.

 

Sesin videonun başında çoğalarak girmesi ve sonunda azalarak bitmesi nasıl yapılır?

Ses efektleri bölümündeki Giriş seçeneğinden bunu yapabilirsiniz. Artarak gir girişlerde, Azalarak çık ise sonunda kullanılabilir. Hangi efekti istiyorsan çift tıklayarak ses dosyasına uygulayabilirsin.

 

Kdenlive programını kullanmayı, efetkler vermeyi ve video üstüne yazı eklemeyi  bu linkten öğrenebilirsin.

Kdenlivde birden fazla videoyu tek ekranda oynatmayı buradan öğrenebilirsin.

 

Aklına takılan soruların varsa aşağıdaki mesaj bölümünden bana ulaşabilirsin.
Makalemi ve videomu beğendiysen sosyal medyada paylaşırsan memnun olurum.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.