Vektörel su damlası çizimi nasıl yapılır?

Vektörel su damlası çizimini nasıl yapılacağını göstermeye çalıştım. Videoda ayrıntıları ile izleyip öğrenebilirsin. Aşağıda ana hatlarıyla yaptığım işlemleri özetle anlatıyorum.

 

Eşit ölçülerde kare çizip onu döndürdüm. Çizdiğim kareyi vektörel hale getirdim. Yanlardaki iki noktayı aşağı doğru çektim. Daha sonra alt bölümdeki üç noktayı seçip daralttım. Su damlasının ana hatlarını belirlemiş oldum. Son olarak alt ortadaki noktayı hafifçe aşağı çekip su damlasının son şeklini verdim. Oluşturduğum bu grafiğin bir kopyasını alıp üst katmanları yapmaya geldi sıra.

Kopyaladığım ikinci nesneye dalgalı şekil verdim. İki parça halindeki çizime renk geçişleri verip yönlerini ayarladım. Orta bölüme bir çizgi ile netlik görünümü oluşturdum. Su damlasının parlaklıklarını çizim aracı ile teker teker çizdim. şekillerini düzeltip renklerini beyaza çevirdim. Parlaklıkların renk tonlarını açtım.

 

Son olarak su damlası için alt kısma gölge çizdim. Gölgeyi yuvarlak yapıp renk geçişi verdim. Gölgenin kenarına hafif blur efekti vererek çizimimi bitirdim.

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer makalelerim:

Elmas çizimi

Smiley çizimi

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.