Videonun çekimini bitirdin. Her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorsun ve yaptığın kaydı dinlemeye geçtin. Birden videonun sesinde yankılar, hışırtılar veya arka planda istemediğin başka seslerin olduğunu fark ettin. Bu makalemde sana bu tür istenmeyen seslerden nasıl kurtulabileceğini anlatacağım.

Videoyu izleyerek ya da aşağıdaki makalemi okuyarak öğrenebilirsin.

Ses dosyasında gürültüyü nasıl silebilirsin?

Önce Audacity programını açıp ses dosyasını ya da videoyu programa aktarmalısın. Ses dosyası aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşına gelecektir.

 

 

Ses dosyasında silmek istediğin bölümü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçmelisin. Ben bu dosyada konuşmaların arasında çıkan uğultu gibi sesi silmeyi istiyorum. Bu nedenle konuşmaların aralarındaki bir bölümü mouse ile seçip işaretliyorum.

 

Seçim işlemini yaptıktan sonra üstdeki menüden etkiler sekmesindeki gürültü azaltma seçeneğini tıklıyorsun.

Karşına aşağıdaki pencere geliyor. Burada Gürültü profilini getir düğmesine tıklıyorsun. Program seçtiğin alandaki sesi hafızasına alıyor.

Bu kez Ctrl+A ile ses dosyasının tamamını seçip tekrar etkiler sekmesinden gürültü azaltma seçeneğine tıklıyorsun. Program otomatik olarak hafızasına aldığı o gürültüleri tüm ses dosyasından siliyor.

Aşağıdaki resimde üstdeki ses dosyası orjinal olan, altdaki ise sesin konuşma araları temizlenmiş olan halini gösteriyor.

 

 

İlgini çekebilecek diğer makalelerim:

Ses kaydetmek ve Mp3 olarak dışa aktarmak

Ses kalitesini iyileştirmek

Bir videonun sesini ayırmak

Ses dosyaları konulu makalelerimi buradan ve video konulu makalelerimi bu linkten takip edebilirsin.

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.