Blog fikri pek çok kişi için kafada soru işaretleri yaratabiliyor. Neden blog açmalıyım sorusunu soran herkes için bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Neden blog açmalıyım?

Bilgi paylaşımları, ürün tanıtım ve satışı gibi konularda web siteleri ve bloglardan daha iyisini bulamazsın. Bilgi sahibi olduğun ve insanlara faydalı içerikler verebileceğin bir ilgi alanın varsa blog senin için çok uygun. Moda, yemek, yaşam tarzı, haber, gezi vb. daha bir sürü örnek vermek mümkün. Pek çok kişi gibi hobi olarak başlamak isteyebilirsin. Ancak zamanla büyütüp sana gelir getiren bir siteye de dönüşme potansiyeli olduğunu unutmamalısın.

Blog açmanın bana ne faydası olur ?

Her işin başında bazı acemiliklerin olması kaçınılmaz. Yazma yeteneğini geliştirdikçe, iyi bir blog yazarı olabilirsin. Okuyucularından alacağın geri bildirimler sana yol gösterici olacaktır.

Bloğunda düzenli olarak yeni makaleler yayınlamalısın. Yazı yazmak değerli bir beceridir. Yaşamının her alanında sana fayda sağlar.

Kendini tanıtmanı ve geliştirmeni sağlayacak

Blog, uzmanlık alanında kendini tanıtmak için bulunmaz nimetdir. Potansiyel müşterilerine ulaşmanı ve sosyal medya aracılığıyla tanışıp iletişim kurmanı sağlar. Coğrafi konumları ne olursa olsun, hedef kitlene fikirlerini ulaştırabilirsin.

Blog sahibi olunca sorumluluk alıp yazıların hakkında daha detaylı düşünmek zorunda kalırsın. Yorumları okumak ve yanıt vermek olaylara farklı açılardan bakmanı sağlar.

Bloğunu güncelleyerek büyütmeye çalışmak çaba gerektirir. Sorumluluk ve amacının olması pozitif etki yaratır. Blog sadece senin değil ziyaretçilerinin de hayatını değiştirir. Bloglar ücretsiz yayınlar olduğu için herkesin erişebilmesini sağlar. İnsanlara yararlı bilgiler verip tavsiyelerde bulunabilirsin.

Fikirlerin için bir forum oluşturabilirsin

Fark edilmeni ve senin için önemli olan konuda diyalog başlatabilirsin.Belirli bir konuda endişelerin ya da paylaşmak istediklerin varsa, kendini ifade etmene yardımcı olur.

Sana esnek ve özgür çalışma saatleri sunar

Bloger olmak, seni belli iş saatlerine bağlı kalmaktan kurtarır. Ek kazanç için evden çalışmanı sağlar. Sevdiklerinle geçireceğin zaman çoğalır.

Ürünümü – hizmetimi kolayca pazarlayabilir miyim ?

Aktif pazarlama imkanı sağlar

Bloglar aktif pazarlamanın vazgeçilmez aktörleri oldular. Ürün ya da hizmet hakkında detaylı bilgiler verebilirsin. Hedef kitleni bilgilendirecek makaleler yazarak ürününü tanıtabilirsin.

Şirketler, pazarlama konusunda daha tecrübeli ve aktif çalışıyor. Blog sahipleriyle reklam ve tanıtım amaçlı anlaşma yapıyorlar. Bir ürünü satın almak istediğimde internet’de araştırıyorum. Kullananların eleştirilerini dikkate alıyorum. Kararımı buna göre veriyorum. Kişisel bir blogda, ürün tanıtımını rahatlıkla yapabilirsin.

İşini tanıtabilir ve büyütebilirsin

Hedef kitlenin dikkatini ne çeker bunu düşünmelisin. Tanıtım yapmak, marka bilinirliği oluşturmak, müşteri kazanmak ve satışları artırmak için kullanışlı bir araçtır. Var olan bir işi tanıtmak için de web sitelerinin blog bölümü açılıyor. Ürünün sağlayacağı faydalardan, ürün ile ilgili hikayeler ve deneyimlerden söz edebilirsin. Kaliteli içerikler daha çok müşteriye ulaşmanı sağlar.

Bloger olmanın bana avantajları neler olacak ?

Bloger olmak yaşam boyu sürdürülebilir uğraştır. Ayrıca geliştiren, hayatını değiştiren bir potansiyele sahiptir. Zamanla para kazanmak, kendini tanıtmak gibi artıları ile seni mutlu edecektir.

Para kazanmamı sağlar mı ?

Para kazanabilir ve yeni gelir fırsatları yaratabilirsin

Bloglar gelir elde etmenin ucuz ve kolay bir yolu. Sitenin yayınlanması için hiç bir ödeme yapmadan ürün ya da hizmetini tanıtıp pazarlayabilirsin. Bir ürün üretmiyor olman, para kazanamayacağın anlamına gelmez. Kaliteli içerikler ile ziyaretçilerini artırabilirsin. Ayrıca şirketlerin sponsorlu yazılarını yayınlayarak gelir elde edebilirsin.

Blogların bir başka gelir kaynağı da reklamlardır. Reklam gelirin ziyaretçi sayısına bağlı olarak artar. Kaliteli içeriklerle gelirini artırabilirsin. Google AdSense, reklam verenlerin diledikleri sitelerden trafik satın almalarını sağlayan bir sistem. Google Adsense ile web sitene reklam almakta bir diğer yöntem.

Başarılı blog yazarı olmak için neler yapmalıyım ?

Kaliteli içerikler oluşturmalısın

İçeriklerinin hedefi olmalı. Bloğu yayınlarken amacın nedir, önce bunu belirlemelisin. Yemek tarifleri, moda, seyahat vb. İşlemek istediğin konuyu seçmelisin. Kimlere hitap etmek istiyorsan onların ilgilerini çekecek yazılar yazmalısın.

Basit ve az bir içerik ile başlamak en iyisidir. Zamanla bunu büyütmek mümkündür. Birden büyük bir bloğa hiç kimse sahip olamaz. Başlangıçta hiç bir getirisi olmadan devamlı yazı yazmak zorunda kalabilirsin. Bu hevesini kırmasın. Eğer azimle devam edersen, gün geçtikçe kendini geliştirirsin.

Sık sık güncellemelisin

Başarılı bloglar pazarlama hikayesi anlatan ve nadiren değişen broşürler değildir. Güncel olmayan bir site çekiciliğini kaybeder. Sık sık etkileyici makale yayınlamazsan bloğunu tekrar gelip izlemezler. Haftada iki makale yayınlamak yeterlidir. Güncel içerikler, arama motorlarının siteyi listeleme hızını artırır.

Animasyondan uzak durmalısın

Animasyonun etkileyici olacağını düşünebilirsin. Ancak insanlar sabırsızdır. Animasyonun yüklenmesi beklemek sıkıcıdır. Ziyaretçi senin yayınladığın bilgi ilgilendirir. Site normalde 3-5 saniyede yüklenmelidir. Sitede tasarımın sade olmasına önem vermelisin.

Görsel kullan

Grafikler, fotoğraflar, videolar bloğu ilgi çekici yapar. İçeriği vurgulayıcı görseller seçebilirsin. Görsel ziyaretçinin sayfada kalış süresini uzatır. Google sayfada kalış sürelerini de dikkate alır.

İlgili makalelere link ver

Zamanla ilgili konuları içeren yazılar yazacaksın. Makalelerinin içinde onlara link verip ziyaretçinin okumasını önermelisin. Sayfanda dolaşıp başka yazılarını da okumalarını sağlarsın.

Kendini tanıtmalısın

Siteyi hangi amaçla açtığını ve senin kim olduğun anlaşılmalı. Hakkımda sayfasında kendini anlatabilirsin. İletişim formundan sana ulaşabilmeliler. Mesajları cevaplaman orada olduğunu gösterir ve iyi bir etki bırakır.

Sosyal medyayı kullan

Ziyaretçilerin sosyal medya tercihleri farklıdır. Çok kullanılan sosyal kanalların düğmelerini sitende bulundur. Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube, Google+ tercih edebilirsin. Sosyal medya kanallarının düğmeleri sitende olmalı ki ziyaretçi kendi istediği kanaldan seni izlesin. İzlenme oranını artıracaktır.

Ziyaretçilerin yazılarını paylaşmalarını önermelisin. Sosyal medya linkleri sitende sorunsuz çalışıyor olmalı.

Ücretsiz bloğumu nerede açabilirim?

Deneyimsiz olsan bile ücretsiz servis sağlayıcıdan bu hizmeti alabilirsin. WordPress, ve Blogger ücretsiz blog hizmeti veren sitelerdir. Bu sitelerden açıp kullanabilirsin.

Eğer bir miktar bütçe ayırabilirsen, kendine ait bir bir web sitesi açmanı tavsiye ederim. Kendi ismini tanıtma şansın olur. Kendine ait bir web sitesi daha avantajlıdır. Bu sayede reklam geliri elde etmek için daha çok şansın olur. Kendine ait bir site için yıllık isim bedeli ve sitenin yayınlanma bedeli ödemen gerekir.

 

Alan adı seçimini nasıl yapacağını bu linkten öğrenebilirsin.

Neden wordpress kulanmalısın bu linkten öğrenebilirsin.

 

Sonuç

Blogların izleyici çekmek, ürün tanıtmak, satmak ve reklam geliri elde etmek gibi faydaları var. İnternet yaşamımızın bir çok alanında yer alıyor. Blog konusunu gözardı etmemelisin. Evet, blog açmak emek istiyor. Ama sonuçta getirisi de o oranda iyi olabilir. Ayrıca aynı ilgi alanına sahip kişileri tanımanı sağlar.

Bu yazılarım da ilgini çekebilir:

Yeni başlayanlar için blog açma rehberi

Blog yazısı nasıl olmalı

Senin kendine ait bir bloğun var mı? Blog açmayı düşünüyor musun?

Aklına takılan soruların varsa yorum bölümünden mesaj bırakabilirsin.

Bu yazıyı Pinterest’de paylaşmak istiyorsan aşağıdaki resmi kullanabilirsin.