Inkscape’de yeni belge nasıl açılır?

Bu makalemde yeni Inkscape dosyası nasıl açılır? Dosyanın özellikleri nasıl değiştirilir bunu öğreteceğim. Inkscape’de her açılışda boş bir belge otomatik olarak gelir. Program boş bir belge olmadan çalışmaz. Yeni bir belge açmak için File /New (Ctrl+N) ile açabilirsiniz. Ekranda standart bir svg dosyası açılacaktır.

Eğer belli ölçülerde bir dosya açmak istiyorsan File/New from template (Ctrl+Alt+N)  düğmesine tıklamalısın. Gelen ekrandaki şablonlardan birini seçebilirsin. Seçtiğin şablonun ölçülerinde bir belgeyi program sana oluşturacaktır. Bir kartvizit ya da ikon gibi çalışmak istediğin bir hazır template seçeneği işini görecektir.

 

Inkscape’de belgenin ölçüleri nasıl değiştirilir?

File/Document properties (Shift+Ctrl+D) düğmesini tıklamalısın.. Diğer seçenek ise Commands barda bulunan Document properties (üst panel sağdan ikinci düğme) düğmesi.

Document properties panelinden Page sekmesi belgenin ölçülerini ve diğer özelliklerini düzenleyebileceğin paneldir. Projene başlarken belgede kullanacağın ölçü birimini seçerek işe başlamanı tavsiye ederim. Pixel, cm, mm gibi bir çok ölçü biriminden birini seçebilirsin. Ben çalışmalarımda çoğunlukla pixel ölçüsünü kullanmayı tercih ediyorum. Daha sonra belgenin ölçülerini ayarlaman gerekir. Bunu da Page sekmesindeki Custom size bölümünde bulunan width ve height yazan alana istediğin ölçüleri girerek yapman mümkün.Gerekli bilgileri girdikten sonra program belgeyi istediğin özelliklerde hazırlayacaktır. Paneli kapatıp çalışmaya başlıyabilirsin.

Bir diğer kolay belge ölçüsü ayarlama seçeneğini de göstermek istiyorum. Çalışıtığın grafiğin ölçülerine göre belgeyi otomatik ayarlamak isteyebilirsin. Bunun için yapman gereken Document properties panelindeki Resize page to content sekmesinden Resize page to drawing or selection düğmesine tıklaman yeterli olacaktır. Program sana otomatik olarak sayfayı grafiğin ölçüsünde ayarlıyacaktır. Aşağıdaki resimde de çizdiğim karenin ölçülerinde bunu nasıl yaptığımı görebilirsin.

Inkscape’de dökümanın özellikleri nasıl ayarlanır?

Belge özelliklerini yukarda da söz ettiğim gibi Document properties panelinden yapıyoruz. Değişikliğini yaptığımız bu özellikler sadece açtığımız belge için geçerli oluyor. Inkscapede her açıldığında programın otomatik ayarlarına göre belge açacaktır. Bu nedenle yaptığımız her çalışmada bu panelden istediğimiz özelliklerin ayarlarını yapmamız gerekir. Aşağıda kısaca panelin sekmelerini tanıtacağım.

 

Document properties panelinin ilk sekmesi Page. Bu sekmede sayfa genel görünüm özellikleri değiştiriliyor. Sayfanın boyunu, kullanacağın ölçü birimini, sayfa kenarı çizgilerini iptal etmek gibi seçenekleri kullanabilirsin. Sonraki sekmeler Guides, Grid, Snap ile grafiklerde kullanacağın klavuzların özelliklerini belirleyebilirsin. Color ve Scripting sekmeleri renk profilleri ve komut dosyalarına erişime izin verir. Metadata ve License lisanslama bilgilerini ve belgeye ekleme olanağı veriyor.

 

Inkscape program tanıtımı ve nasıl kurulur öğrenmek istiyorsan bu linkten öğrenebilirsin.

Aklına takılan soruların varsa aşağıdaki mesaj bölümünden bana ulaşabilirsin.
Makalemi ve videomu beğendiysen sosyal medyada paylaşırsan memnun olurum.

 

Bu makaleyi Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.