Altıgen, renkli bir logoyu çizmeyi, renk geçişleri ekleyerek ortaya güzel bir desen çıkarmayı anlatıyorum.

 

Logoya klasik altıgen çizerek aşlamalısın. Köşeleri üst paneldeki round bölümünden 0.500 ölçü vererek yuvarlamalısın. Bir daire çizerek bunu altıgenini merkezine hizala.

Görünüm sekmesinden rehberler düğmesini tıkla. Bu işlem rehber çizgileri kullanıma açmak için. Inkscape’de iki rehber çizgi bulunur. Cetvelin üstüne gittiğinde üçgen çıkacaktır. Bu üçgene tıklayarak çizgileri istediğin yere sürükleyebilirsin. Çizgileri cetvelin üst ve sol bölümünden çekerek çıkarıp logonun merkezine ortala.

Bezier düğmesiyle airenin üst orta noktasından logonun sol alt kısmına doğru bir çizgi çizmelisin. Çizginin kalınlığını 2 ipksel olarak ayarla. Çizgiye tam şeklini veridikten sonra, ortasında çıkan artı (+) noktasını dairenin merkezine getir. Bu işlem çizginin kopyalarını aynı oranda döndürmeni sağlayacak. Çizginin kopyası alıp onun ucu logonu sağ tarafında gelmesi gereken yere kadar döndür ve bırak. Bir kopya daha alıp onuda aynı şekilde ucu yukarıya gelecek şekilde döndür.
Rehber çizgilerine ihtiyacın kalmadığı için görünüm sekmesinden rehberler bölümüne tıkla ve onları kapat.

Altıgen şekli ve daireyi birlikte seçerek yol sekmesinden nesneden yola diyerek vektör haline getir. Yine yol sekmesinden fark seçeneği ile de dairenin bulunduğu alanın kesilmesini sağla.

Üç çizgiyi seçip yol sekmesinden çizgiden yola seçeneğini tıkla. Bu işlem onları vektör haline getirecektir. Daha sonra yine üç çizgi seçili iken yol sekmesinden birleştir seçeneği ile çizgileri birleştrimelisin.

Çizgileri ve altıgen logoyu seçip yol sekmesinden fark seçeneğini tıkla. Çizgilerin bulunduğu alanı kesmiş olacaksın. Logoyu parçalara ayırmak için altıgen seçili iken yol sekmesinden kopar bölümünü tıkla. Logoyu üç parçaya bölmüş olacaksın.

Logonun her parçasına farklı renk geçişleri vererek işlemi tamamlayabilirsin. Tüm parçaları seçip dört piksel kalınlığında kenar çizgisi ver. Kenar çizgisini beyaz olarak ayarla.

En alta bir gölge çizerek çizim işlemini bitirebilirsin.

İlgini çekebilecek diğer yazılarım:

Çiçek deseni çizimi

Farklı vektörel kalp çizimleri

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.