Güzel bir manzara ya da poz yakaladığın fotoğrafın var. Ama orda küçük bir bölüm varki onu silebilmeyi istiyorsun. Öyleki hiç orda yokmuş gibi olsun istiyorsun. Bu yazımda fotoğrafta istemediğin nesneleri nasıl silebilirsin bunu anlatıyorum.

Kullandığım örnek fotoğrafı Pixabay.com dan aldım. Fotoğrafın linkini yazımın sonunda bulabilirsin.

 

Fotoğrafı gimp programına aktardıktan sonra katmanlar bölümünde kopyasını alıyorum. Kopyanın üzerinde çalışmak istendiğinde tekrar orjinal olana dönmeyi sağlar. Bu nedenle her zaman kopya üzerinde çalışmanı öneriyorum.

Seçtiğim örnek fotoğrafta küçük kız çocuğunu hiç yokmuş gibi sileceğiz. Bu işlemi yapmak için kopyalama aracı düğmesini kullanıyoruz. Kopyalama aracı düğmesini tıkladığında alta onun seçenekleri çıkıyor. Işık geçirmezlik bölümünden kopyaladığın alanın şeffaflık derecesini belirliyorsun. Boyut bölümünden ise kopyalayacağın alanın büyüklüğü ayarlanıyor.

 

Kopyalama aracı nı seçtikten sonra sağ panelde bulunan silgilerden kenarları flu olan ikinci silgiyi seçiyorsun. Kopyalamak istediğin bölümün üstüne ctrl+mouse’un sol tuşu ile tıklıyorsun. Bu o alanı seçmeni sağlıyor. Daha sonra sileceğin nesnenin bulunduğu alana mouse ile tıklar yaparak nesneyi yok etmeye başlıyorsun.

Silmek istediğin nesnenin yakınındaki alanlardan kopya örnekleri alırsan daha başarılı sonuç elde edersin. Fotoğrafta nesneleri yok ederken ihtiyacına göre seçtiğin silginin boyunu ve ışık geçirmezlik ayarlarında değişiklikler yapman gerekebilir. Yaptığın kopyalamanın bazı adımlarını beğenmezsen ctrl+z ile işlemi geriye alabilirsin.

Nesneyi silerken bazı yerlerde tekrarlanan kopyalamalar belli olabiliyor. Bu alanları örtmek için sol tolbarda bulunan iyileştirme aracı isimli düğmeyi kullanabilirsin. Bu düğme de kopyalama aracı gibi çalışıyor. Kopyalamak istediğin alanı ctrl+mouse ile seçiyorsun. Seçtiğin alandaki görünümü ile iyileştirme yapmanı sağlıyor.

Nesneyi silme işlemi bitince fotoğrafı istediğin ölçüye küçültüp kullanabilirsin. Büyük ölçülerde olan fotoğrafta çalışmak daha iyi sonuç almanı sağlar. Yaptığın kopyalamalar fotoğraf küçülünce fark edilmeyecektir.

Kullandığım fotoğrafın linki:

https://pixabay.com/en/girl-child-dress-hat-field-grass-3559538/

İlgini çekebilecek diğer yazılarım:

Gimp efektleri

Fotoğrafı kesmek, kopyalamak ve baskıya hazırlamak

Fotoğrafta kırmızı göz rengini düzeltmek

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.