Vektörel elmas grafiği çizimini nasıl yapabilirsin ? Öğrenmek istiyorsan videoda ve makalemde bunu anlatıyorum. Katmanlar ve renk geçişleriyle grafiğin görünümünü değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu göstermeye çalıştım.

 

Çizimi Inkscape programında yaptım. Elmas grafiğine beşgen çizerek başladım. Beşgeni ters çevirip üst menüden yol sekmesinden nesneden yola seçeneğini tıkladım. Beşgeni vektörel hale getirmiş oldum. Üstdeki iki noktayı aşağı doğru çekip elmasın üst kısmını oluşturdum. Altdaki tek noktayı da biraz daha aşağı çekerek elmasın genel görünümünü oluşturdum. Bir sonraki aşamada rengini mavi olarak değiştirdim.

Mavi renk grafiğin kopyası aldım. Bu ikinci kopyanın rengini daha açık mavi olarak ayarladım. Kenarlardan içe doğru daralttım. İkinci grafiğin de kopyasını alıp daha açık mavi renk verdim. Bu grafiği daha fazla daraltıp ortaya hizaladım. Böylece üç ayrı katman oluştu.

 

Bir kare çizerek onu döndürüp grafiğin üst kısmına hizaladım. Bu kareyi de yol sekmesinden nesneden yola diyerek vektörel hale getirdim. Kenardaki noktaları alt katmandaki grafiğe doğru genişlettim. Kareye renk geçişi verdim. Çizdiğim kare grafiğin iki tarafına üçgen çizip renk geçişi verdim. Sıra kenarlardaki son üçgenleri çizmeye geldi. Onları da köşelere gelecek şekilde çizip, renk geçişleri verdim. Elmasın üst bölümündeki parlaklık veren bölümleri bitirmiş oldum.

 

Alt bölümdeki parlaklıkları oluşturacak üçgenleri çizmeye geldi sıra. Önce ortadaki iki üçgeni çizip renk geçişi verdim. Bu üçgenlerden birini kopyalayıp ağ ve soldaki ikinci üçgenleri oluşturdum. Köşelerde olan uyumsuzlukları giderdim. Bu üçgenlerde renk geçişini de hafif aşağı doğru çektim. En kenarda bulunan üçgenleride bir önceki üçgenin kopyasını alarak oluşturdum.

 

 

 

Elmas grafiğine küçük parlamalar verecek yıldızı çizmeye geldi sıra. Yıldız düğmesiyle beş noktalı yıldızı çizip kenarlarından incelttim. Beyaz renk verip küçülttüm. Grafiğin koymak istediğim bölümüne hizaladım. Blur efekti verip parlayan yıldız görünümüne dönüştürdüm. Yıldızın bir kopyasını alıp küçülterek sağ üst bölüme yerleştirdim.

 

Elmas çizimini tamamlamış oldum. Elmasa gölge verip zemin rengini de vererek çizimi bitirdim.

 

 

Bu makalelerimde ilgini çekebilir:

Smiley çizimi

Baklava dilimi texture

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.