Bir çiçek desenini yaprağı çizerek başlayıp onu çiçeğe dönüştürmeyi anlatıyorum. Ayrıca Inkscape’de create tiled clones bölümünü kullanmayı da öğreneceksin.

Videomu izleyerek ya da makalemi okuyarak öğrenebilirsin.

 

Çiçek desenini çizmeye yaprağı çizerek başlamalısın. Dikdörtgen çizip oval yaparak bunu yol / nesneden yola seçeneğiyle vektörel hale getir. Dikdörtgenin alt kısmını daraltıp üst kısmını da genişleterek yaprağın şeklini oluştur.

Yaprağın iki kez kopyasını alıp, onları ilk kopyadan daha küçük olarak küçültmelisin. Farklı renkler vererek ayırt etmeyi kolaylaştırabilirsin. Turuncu ile sarı kopyayı seçerek yol / fark bölümüne tıkla. Sarı olan kopyanın bulunduğu alanı silmiş oldun. Daha sonra turuncu ve yeşil kopyayı seçip yol / birleştir diyerek bütün hale getir. Ben yaprağa mor renk verdim.

Çiçeği yuvarlak olarak çizebilmek için yaprağı seçtiğinde ortasında çıkan artı (+) işaretini tıklayıp yaprağın alt kısmına doğru çekmelisin. Bu işlem yaprağın daire şeklinde dönmesini sağlayacak.

Sıra çiçeği döndürme ölçülerini girmeye geldi.

Programın düzen bölümünden kopya oluştur / create tiled clones sekmesini tıkla. Sağ tarafta create tiled clones penceresi açılacak. Grafiği yuvarlak döndürmek için ölçüleri bu pencerede gireceksin.

Takip etmen gereken adımlar:

• Simetrik bölümünde P1 basit çeviri seçili olacak. Altdaki satırlar kısmına 1 ve 20 yazacaksın.
• Değiştir bölümünde x koordinatı birinci kutuya -100.000 yaz. Y koordinatı ikinci kutuyada -100.000 yaz. Altdaki katsayı bölümü sıfır olacak.
• Döndürme bölümünde ortadaki kutuya 18 yaz.

Bu ölçüler ile çizdiğin grafiği daire şeklinde döndürme ayarını yapmış oldun. Sağ altda bulunan oluştur düğmesine tıkla. Program çizdiğin yaprağın yanında çiçek halindeki kopyasını oluşturacaktır.

 

Çiçekde renk değişikliği için çizdiğin yaprak üzerinde bu işlemleri yapmalısın. Yaprak grafiğine kenarlık rengi eklersen yaprakların birbirinden ayrı görünmesini sağlarsın.

Ben yaprağa renk geçişi de verdim. Yaprakda yaptığın tüm değişiklikler çiçekde görünecektir.

 

İlk çizdiğim yaprak grafiğine de aynı ölçüler ile oluştur komutunu verdim. Ve bir çiçek daha oluşturdum.

Yukarda söz ettiğim grafiği döndürme ölçülerini not edersen farklı grafikleri de daire şeklinde döndürebilirsin.

İlgini çekebilecek diğer makalelerim:

Inkscape nedir nasul kurulur?

Diğer inkscape makalelerim

Su damlası çizimi

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.