Farklı nesneleri gerçeklerine benzetmeye çalışarak çizmek grafik çiziminde tecrübeni artıracak etkenlerdendir. Her obje çizim yeteneğini geliştirmene katkı sağlar. Bu yazımda basketbol topunun çizgilerinin, dokusunun katmanlar ile çizim aşamalarını anlatıyorum.

 

Basketbol topunun çizimi

Basketbol topunu çizmek için 350 x 350 px ölçülerinde bir daire çizerek başlıyorsun.
Topu çizmek için kullandığım renk numraraları bunlar.
#ffdd55 – #ca6408 – #9f4f06
İpucu: Kolaylık olsun diye çizdiğim dairenin kopyasını alıp kenara ayırdım. Daha sonraki işlemlerde bu kopyayı çoğaltarak kullanıyorum.
Çizdiğin daireye renk geçişi veriyorsun. Kenardaki daireden kopya alıp ona kenar çizgi kalınlığını 22 olarak ayarlıyorsun. Çizgi rengi koyu kahverengi ( #9f4f06 ) olacak. Çizgiye blur efekti veriyorsun. Dolgu rengini kaldırıyorsun.

Bu dairenin bir kopyasını daha alıp kenar çizgisini ve verdiğin efekti kaldırıyorsun. Dolgu rengi veriyorsun. Daha sonra her ikisini seçip sağ tuşla açılan pencereden Set Clip seçeneğini tıklıyorsun. Bu işlem içe doğru blur efekti verilmiş bir daire çizgiyi oluşturuyor. Bu daireyi renk geçişi verdiğin dairenin üstüne hizalıyorsun.

Inkscapede rehber çizgileri açmak:

Çizgileri oluşturmadan önce Görünüm sekemsinden Rehberler bölümünü tıklıyorsun. Bu rehber çizgileri açmanı sağlaycak. Rehber çizgileri çıkarmak için ekranda görülen cetvel bölümüne gittiğinde çıkan üçgen düğmesini işaretleyerek ekrana sürüklemelisin. Üstde ve solda iki rehber çizgi bulunur. Çizmek istediğin nesnenin merkezi ne hizalayabilirsin. Rehber çizgilere ihtiyacın kalmadığında görünüm sekmesinden tekrar rehberler lünküne tıklayarak çizgileri kaldırabilirsin.
Bir sonraki aşama basketbol topunu çizgilerini oluşturmaya geliyor. Çizgi kalınlığını 7 olarak ayarla. Dört farklı görünümdeki çizgileri çizip grupluyorsun. Basketbol topunun çizgilerini seçip grupluyorsun. Kopyaladğın daireden bir örnek daha alıp çizgileri onun içine yerleştirmen gerekiyor.
Çizgiler aşağıda daire yukarıda olacak şekilde seçip set clip seçeneğiyle birleştiriyorsun.

Basketbol topunun dokusunu oluşturmak

Basketbol topunun dokusunu oluşturmak için altıgen çiziyorsun. Altıgenin dolgu rengini kaldırıp çizgi kalınlığı veriyorsun. Bu altıgen çizgiyi desen yapmak için Nesne sekemesinden Desen / nesnelerden desene seçeneğini tıklıyorsun. Oluşan deseni kopya daireden aldığın örneğe uyguluyorsun. Desende altıgenler büyük görünecektir. Onları deseni seçtiğinde çıkan kare tuşu ile küçültebilirsin. Bu desen verdiğin daireyi basket topunun bir altına hizalıyorsun. Matlığını yarıya azaltıp desenle olan işlemleri bitiriyorsun.

Son olarak basketbol topunun altına bir gölge ile çizimini bitirebilirsin.

İlgini çekebilecek diğer yazılarım:

Hızlı desen oluşturmak

Su damlası çizimi

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.