Farklı renklerde ve görünümlerde baklava dilimleriyle güzel texture’ler oluşturmak çok kolay. Ben burada örnekte gördüğün basit texture çizimini nasıl yapabilirsin onu anlatacağım.

Bu çizimi sayfanın sonundaki linkden indirip kullanabilirsin.

Makalemi okuyarak ya da videoyu izleyerek öğrenebilirsin.

Inkscape programında belge seçenekleri penceresini açıyorum. Grid sekmesinden Axonometric grid bölümüne geçiyorum. Yeni düğmesini tıklayıp grid özelliklerini belirliyorum. Açılan pencerede ızgara birimini piksel, major grid line every bölümünü de 10 olarak ayarlıyorum.

Çizim düğmesi ile noktalara tıklayarak baklava dilimi desenini çizmeye başlıyorum.

Desenin çizimini bitirip renk ayarını yapıyorum. Bundan sonra çizimi kopyalayarak çoğaltmak kalıyor. Deseni seçip sağ tuşla açılan pencereden eşini oluştur diyerek kopyalayabilirsin. Kısa yolla yapmak istersen ctrl+d tuşu ile daha hızlı çizimi yapabilirsin.

Aşağıdaki resimde gördüğün gibi birden fazla deseni seçerek kopyalama işlemine devam ediyorum.

Deseni biraz büyütünce gride ihtiyacım kalmıyor. Gene belge seçeneklerinden grid bölümünde bulunan kaldır düğmesini tıklayıp gridleri siliyorum.

Deseni daha fazla büyütmek için snap tuşlarının açık olması yeterlidir. Her kopyaladığında deseni doğru yere yerleştirmeye snapler yardımcı olur. Böylece texture çizimini bitiriyorum. Aşağıdaki resimde çizimin yakından görünümü var.

 

Bu çizimi indirip kullanabilirsin.

 

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.