Resimde gördüğün altıgen texture çizimini nasıl yapabileceğini anlatıyorum. Bu örneği farklı renkler ile çoğaltıp tasarımların boş alanlarını doldurmak için kullanabilirsin.

Çizimi sayfanın sonundaki linkden indirebilirsin.

Makalemi okuyarak ya da videoyu izleyerek öğrenebilirsin.

 

Gridleri kullanmak çizimleri yaparken yararlı oluyor. Altıgen texture’ü çizerken gridleri kullandım. Bunu nasıl yapabileceğini anlatayım.

Inkscapede boş bir sayfa açıyorum. Belge seçenekleri bölümünden sayfanın ölçülerini piksel olarak ayarlıyorum. Bundan sonra yine belge seçenekleri penceresindeki Grid bölümüne geçiyorum. Burada iki seçenek var. Ben Axonometric grid’i seçiyor ve yeni düğmesine tıklıyorum.

 

Program otomatik olarak gridleri oluşturuyor. Bu bölümde ızgara birimini piksel olarak ayarlıyorum.En altdaki major grid line every bölümünde de 15 yapıyorum. Böylece gridleri daha büyük hale getirmiş oluyorum. Belge seçenekleri penceresini kapatıyorum.

 

Bezier düğmesiyle çizimi yapmaya başlıyorum. Köşelere geldiğinde aşağıdaki resimde görünen etiket çıkacak. Bu senin köşe noktaya geldiğini gösterir. Böylece tıklayarak altıgen çizimini yapmaya başlayabilirsin.

Bir altıgeni tamalayınca onu kopyalayarak çoğaltmaya başlayabilirsin. Defalarca çizim yapmak zorunda kalmazsın. Her kopyayı doğru yere yerleştirmede snap bölümü sana yardımcı olur.

Çizimi yeterince çoğaltıp gridlere ihtiyacın kalmayınca onları kapatabilirsin. Bunu yapmak için gene belge seçeneklerinden grid bölümüne giderek kaldır düğmesine tıklamalısın.

Altıgen desenin çoğaltma işlemini bitirince tümünü grupladım. Desenin üstüne bir kare çizerek ikisini birlikte seçip sağ tuşla açılan pencereden set clip’i tıkladım. Altıgen texture’ü kare içine alıp kenar girinti çıkıntılarını yok etmiş oldum.

Altıgen texture’ü iki farklı renkte çalıştım. Senin hayal gücüne bağlı olarak farklı bir çok seçenek üretebilirsin.

Bu çizimi indirip kullanabilirsin.

 

 

Umarım bu ipuçları yararlı olmuştur. Düşüncelerini yorumlar bölümüne bırakmayı ve makalemi sosyal ağda paylaşmaktan çekinme.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.