Birden fazla videoyu tek ekranda ve aynı anda nasıl oynatabilirsin? Öğrenmek istiyorsan makalemde ve videoda bunu anlatıyorum. Kdenlive programı kullanıcı dostu ekranlarıyla videolara efektleri vermek ve özelliklerini belirlemekte zorluk çıkarmıyor. Türkçe dil desteği olduğu için kolayca anlamak ve uygulamak mümkün.

Aşağıda makalemi okuyabilir dilersen hızlıca videodan da öğrenebilirsin.

 

 

Önce videoları in projesi bölümünden klip ekle seçeneği ile programa aktarmalısın. Daha sonra videoları zaman tüneli bölümünde her birini ayrı katmana aktaracaksın.

Videoların aynı anda oynaması için hepsi aynı hizada olmalı. Zemin olarak kullanacağın video en altda olmalı.

Sıra efektini ayarlamaya geldi. Üstde oynatmayı istediğin videoyu seçerek, efektler sekmesinden Kes dönüştür içindeki “Dönüştür” efektine çift tıklayacaksın.

Dönüştür efektini tıkladığında özellikler sekmesinde efektin değiştirebileceğin ayarları karşına çıkacaktır. Burada W (with) kutusuna istediğin ölçüleri gireceksin. Ben burada 1920px olan ölçüyü 700px yaptım. Ölçüyü verdikten sonra enter tuşuna bas videonun ölçüsünü değiştirmiş olacaksın. Bir altdaki hizalama düğmelerinden videoyu nerede oynatacaksan onu seçebilirsin.

Aşağıdaki resimde 700px yaptığım videoyu görünümü var. Bu videoyu bir sonraki aşamada sağ kısma hizaladım.

İkinci Videoda da aynı efekti verip 700px olarak ayarladım. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsin. Zaman tünelinde son halini görmek için videoyu oynattığında hepsinin aynı anda hareket edecektir.
Bu şekilde birden fazla videoyu tek ekranda oynatabilirsin. Ölçülerini farklı verip değişik kompozisyonlar kurabilirsin.
Kdenlive programını nasıl kullanacağını ve videoları düzenlemenin tüm aşamalarını bu linkteki makalemden öğrenebilirsin.
Videolarına verebileceğin ses efektlerini de bu linkten izleyebilirsin.
Aklına takılan soruların varsa aşağıdaki mesaj bölümünden bana ulaşabilirsin.
Makalemi ve videomu beğendiysen sosyal medyada paylaşırsan memnun olurum.
Pinterest’de paylaşmak için aşağıdaki resmi kullanabilirsin.